روغن جگر ماهی

You are here:
< Back

نام انگلیسی

Cod liver oil

نام فارسی

روغن جگر ماهی

موارد مصرف

روغن کبد ماهی در پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی، سکته، دمانس و اسکیزوفرنی به کار می رود.اسیدهای چرب امگا- ۳ برای حفظ سلامت مغز، قلب، مفاصل، دستگاه گوارشی و بسیاری از اندام ها مفید هستند. در کودکان، به دلیل سطح بالای ویتامین D در روغن کبد ماهی کاد برای جلوگیری از نرمی استخوان ها و سایر علائم کمبود ویتامین مصرف میشود.

مکانیزم

روغن کبد ماهی منبع غنی از اسیدهای چرب امگا – ۳ (ω-۳ ) شامل ایکوزاپنتانوئیک اسید ( EPA ) و دوکوزاهگزانوئیک اسید ( DHA ) بوده که جزء اسیدهای چرب ضروری می باشند . EPA و DHA در بدن به یکسری ترکیبات فعال شیمیایی به نام ایکوزانوئیدها تبدیل می شوند که در بسیاری از واکنشهای بیولوژیکی بدن نقش دارند:

این ماده خاصیت ضد التهابی داشته و مانع آزاد شدن ترکیباتی می گردد که در انعقاد پلاکتها و انقباض عروق نقش دارند و در نتیجه از خطر بروز سکته می کاهند.روغن ماهی می توانند از بروز یا پیشرفت دمانس، اسکیزوفرنی، افسردگی و رشد و تکامل مغزی نیز مؤثر باشد.

فایده دیگر روغن کبد ماهی مربوط به ویتامین E موجود در آن است. ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است و بدن را از آسیب رادیکا‌ل‌های آزاد حفظ می‌کند. همچنین به فرآیند اسیدهای چرب در بدن کمک می‌کند و سلامت موها و پوست را افزایش می‌دهد

اثرات جانبی

تهوع، استفراغ، مسمومیت به دلیل مقدار زیاد ویتامین‌های A و D در آن. همچنین روغن کبد ماهی امکان دارد حاوی مواد مضری مثل جیوه و سموم محیطی (مانند آفت کشها) باشد.

اشکال دارو

کپسول

محل اثر

اسید چرب امگا – ۳

طبقه بندی

املاح و مواد ضروری بدن

مراجع

فرهنگ داروهای ژنریک ایران، دکتر حشمتی ، ۱۳۸۷