آلپرازولام

You are here:
< Back

نام انگلیسی

Alprazolam

نام فارسی

آلپرازولام

موارد مصرف

این دارو برای تسکین اضطراب، اختلالات خواب و اختلالات هراس تجویز می‌شود. آلپرازولام از بنزودیازپینها است.

مکانیزم

مانند سایر بنزودیازپینها به عنوان آگونیستهای گیرنده بنزودیازپین بر روی غشای سلولهای عصبی اثر کرده و باعث تسهیل ورود و یا افزایش عمل گابا شده و ورود یون کلر را به سلولها افزایش می‌دهد.

موارد منع مصرف

نباید نوشیدنی‌های الکلی یا دیگر داروهای خواب‌آور استفاده کنید، این خواب‌آلودگی را افزایش و هوشیاری را کاهش می‌دهد.

نباید آلپرازولام را به‌عنوان یک قرص خواب‌آور استفاده کنید، مگر آنکه برنامه درمانی شما اجازه دهد تا ۸-۷ ساعت خواب داشته باشید، در غیر این صورت تا زمان خروج دارو از بدنتان ممکن است خواب‌آلوده بوده، اختلال حافظه داشته باشید

هشدارها

در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف آلپرازولام پزشکتان را مطلع سازید:

حساسیت به آلپرازولام یا دیگر بنزودیازپینها، یا به هر نوع ماده غذایی، رنگ‌های خوراکی، یا نگه‌دارنده‌ها.

بارداری یا شیردهی.

مصرف داروهای دیگر، به ویژه الکل، آرامبخش‌ها، ضدافسردگی‌ها، و داروهای ضدصرع و تشنج.

سابقه یا ابتلا به گلوکوم (افزایش فشار داخل چشم)، سوءمصرف الکل یا مواد مخدر، میاستنی گراو، بیماری انسدادی ریوی مزمن شدید، یا آمفی‌زم.

توصیه هنگام مصرفمراجعات منظمی به پزشکتان داشته باشید تا بهبودتان را زیر نظر داشته باشد. تا هنگامی که پاسخ بدنتان به آلپرازولام مشخص نشده است در رانندگی و کار با وسایل خطرناک احتیاط کنید. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هوشیاری می‌شوند.

اگر در طی درمان با آلپرازولام دچار افکار یا احساسات عجیب شدید موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید. آلپرازولام را دور از دسترس کودکان، و دور از حرارت، نور مستقیم، و حرارت مرطوب نگهداری کنید. (در این شرایط آلپرازولام فاسد می‌شود). آلپرازولام تاریخ گذشته را دور از دسترس کودکان دور بریزید.

اثرات جانبی

در صورت بروز هریک از علایم نادر ولی جدی زیر، آلپرازولام را قطع کرده با پزشکتان تماس بگیرید: لرزش.

توجه داشته باشید که این دارو جهت رفع اظطراب و حملات گذری هراس استفاده میشود . بنابر این ایجاد خواب الودگی و ریلکسی و مقداری نرمال گیجی خواص اصلی این دارو است و طبیعی است که وقتی خواب آلودگی و کمی گیجی داشته باشید قوای و عملکرد ذهنی شما هم کند میشود و این جزو خواص درمانی این داروست .

میزان مصرف

آلپرازولام در مقادیر متفاوت برای مشکلات متفاوت تجویز می‌شود. هیچگاه بیشتر یا کمتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. شکل مایع آلپرازولام را می‌توان با مایعات یا غذاهای نیمه‌جامد مثل مارمالاد مخلوط کرد. اجازه ندهید آلپرازولام مایع یخ بزند. اگر یک نوبت دارو را فراموش کردید، به مجردی که به یاد آوردید آن را مصرف کنید. اگر نزدیک نوبت بعدی بود، نوبت بعدی را حذف کنید و سپس به برنامه دارویی منظم‌تان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید.

خلاصه

آلپرازولام (به انگلیسی: Alprazolam)‏ دارای چندین نام تجاری از جمله apo-alperaz ، xanal،razoalperazolam ، زاناکس(xanax) ، نیراوام(niravam) ،آلپرازولام تی اس (alprazolam-ts) و آلپرازولام تی دی (alprazolam-td) می‌باشد.

مراجع

↑ First DataBank (July 2008). “Xanax (Alprazolam) Clinical Pharmacology – Prescription Drugs and Medications at RxList”. RxList. http://www.rxlist.com/xanax-drug.htm#cp.
↑ First DataBank (July 2008). “Xanax XR (Alprazolam) Clinical Pharmacology – Prescription Drugs and Medications at RxList”. RxList. http://www.rxlist.com/xanax-xr-drug.htm#cp.