دکسترومتورفان

You are here:
< Back

نام انگلیسی

Dextromethorphan

نام فارسی

دکسترومتورفان

موارد مصرف

این دارو در رفع حالات التهابی دستگاه فوقانی از جمله رینیت آلرژیک، التهاب حاد یا تحت‌ِحاد سینوس‌ها، خروسک، التهاب حاد گوارش میانی والتهاب نای و نای‌ژه و نیز تسکین علامتی سرفه‌هایِ خشکِ ناشی از گلودردِ خفیف و تحریک ناشی از سرماخوردگی، به کار می‌رود.[۵]

ترکیبات دکسترومتورفان به شکل گسترده‌ای برای جلوگیری از سرفه‌های سرماخوردگی در داروهای ضدسرفه به‌کار می‌رود؛ همچنین موارد دیگری از استفاده این دارو در تسکین درد برای کاربردهای روان‌شناسی نیز پیدا شده‌است. این دارو در ایران به صورت شربت همراه با پزودوافدرین که خاصیت ضد احتقانی دارد با نام دکسترومتورفان-پی نیز تولید می‌گردد.

مصارف تفریحیدکسترومتورفان جزو کلاس داروهای روان‌گردان طبقه بندی می‌شود. با مصرف بیش از حداکثر دُز دارویی، دکسترومتورفان به عنوان یک مادهٔ توهم‌زا عمل می‌نماید که عملکردی مشابه عملکرد کتامین و فن‌سیکلیدین دارد.

مکانیزم

دارو از راه خوراکی به‌خوبی جذب می‌شود و با اثر مستقیم روی مرکز سرفه در بصل‌النخاع، موجب تضعیف واکنش سرفه می‌گردد.[۴] دکسترومتورفان به‌میزان وسیعی در کبد متابولیزه و به متابولیت فعالی به‌نام دکستروفان تبدیل می‌شود که از طریق کلیه‌ها دفع می‌گردد؛ اما متابولیسم کبدی پزودوافدرین ناقص بوده و حدود ۵۵ الی ۷۵ درصد آن به‌صورت تغییر نیافته از راه ادرار دفع می‌گردد.

اثرات جانبی

مصرف دکسترومتورفان می‌تواند موجب بروز عوارض جانبی زیر شود:

خارش
حالت تهوع
خواب‌آلودگی
سرگیجه
استفراغ
تارشدن دید
بزرگ‌شدن مردمک
تعرق
تب
افزایش فشارخون
تنفس کم‌عمق
اسهال
حفظ ادرار

خلاصه

دکسترومتورفان (به انگلیسی: Dextromethorphan)‏، دِکس (DEX) یا DXM یک داروی ضدسرفه است.[۲] دکسترومتورفان داروی بدون نسخه می‌باشد[۳] و به اشکال قرص، شربت و قطره تولید می‌شود. با مصرف بیش از حداکثر دُز دارویی، دکسترومتورفان به عنوان یک مادهٔ توهم‌زا عمل می‌نماید که عملکردی مشابه عملکرد کتامین و فن‌سیکلیدین دارد.

مراجع

Kukanich, B.; Papich, M. G. (2004). “Plasma profile and pharmacokinetics of dextromethorphan after intravenous and oral administration in healthy dogs”. Journal of Veterinary Pharmacology and Therapeutics 27 (5): 337–۴۱٫ DOI:10.1111/j.1365-2885.2004.00608.x. PMID 15500572.
↑ http://en.wikipedia.org/wiki/Dextromethorphan مشارکت کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی
↑ http://www.razico.com/fa/science/infodetail.asp?PPK=43 شرکت پخش رازی
↑ http://www.alborzdarouco.com/?type=dynamic&lang=1&id=47 شرکت البرزدارو
↑ http://www.irden.com/drugs/detail.php?ID=39719 بنیاد Irden