سلژیلین

You are here:
< Back

نام انگلیسی

Selegiline

نام فارسی

سلژیلین

موارد مصرف

کاربرد اصلی آن در درمان افسردگی شدید است. MAOIها معمولاً به عنوان داروهای خط دوم برای افرادی که با سایر داروهای ضد افسردگی بهبود نیافته‌اند، به‌ویژه مبتلایان به افسردگی‌های غیرعادی (آتیپیک) و شدید تجویز می‌شوند. این دارو در درمان اختلال هراس، بیماری پارکینسون و دمانس پیری نیز مؤثر است.

مکانیزم

سلژیلین با مهار آنزیم مونو آمین اکسیداز در مغز موجب مهار تجزیه دوپامین، سروتونین، اپینفرین و سایر مونوامینها میشود. مهارکننده های مونوآمینو اکسیداز که در درمان پارکینسون بکار می روند مانند سلژیلین برای MAO-B اختصاصی هستند که برای ۸۰% فعالیت MAO در گانگلیون پایه محسوب می شود هرچند در دوزهای بالاتر MAO-A را نیز مهار میکنند.

اثرات جانبی

این داروها اصولاً به علت خطر تداخل با سایر داروها وغذاها مانند پنیر پرعارضه اند. سلژیلین در مغز به آمفتامین تبدیل می شود که می تواند موجب اختلال خواب شود. سایر عوارض مانند سرگیجه، حشکی دهان، دردهای عضلانی ، تهوع واستفراغ .درصورت مصرف همزمان داروهای وقفه‌دهنده مونوآمینو اکسیداز با غذاهای حاوی تیرامین مانند پنیر، کالباس، سوسیس ، کنسرو ماهی، لوبیا، انگور، موز، نوشابه های حاوی کولا، کاکائو و آبجو فشار خون بیمار به‌طور خطرناکی افزایش می‌یابد زیرا تیرامین باعث آزاد شدن ذخایر مونوآمینی مانند دوپامین، نوراپی نفرین و اپی نفرین می‌شود.

اشکال دارو

قرص

محل اثر

مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز

طبقه بندی

مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز MAOI

مراجع

فرهنگ داروهای ژنریک ایران، دکتر حشمتی ، ۱۳۸۷