سیتریک اسید

You are here:
< Back

نام انگلیسی

Citalopram
Citric acid

نام فارسی

سیتریک اسید

خلاصه

اسید سیتریک یا جوهر لیمو یکی از اسیدهای آلی است که در لیموترش و پرتقال وجود دارد. فرمول شیمیایی آن C6H8O7 می‌باشد. و نام آیوپاک آن ‎۲-hydroxypropane-1,2,3-tricarboxylic acid‎ است. یکی از ساده‌ترین روش هایی که برای تولید آن بکار می‌رود استفاده از قارچ آسپرژیلوس نایجر است. جوهر لیمو اسید سیتریک یا جوهر لیمو یکی از اسیدهای آلی است که در لیموترش و پرتقال وجود دارد. یکی از عمده ترین کشورهای تولید کننده آن کشور چین میباشد .اسید سیتریک در صنایع نوشابه ، آبمیوه ، آرایشی و بهداشتی و داروئی استفاده میگردد و علاوه بر طعم دهندگی باعث تنظیم PH نیز میشود . اسید سیتریک در دو نوع ” مونوهیدرات ( آبدار ) ” و ” آن هیدروز ( خشک یا بدون آب ) ” بصورت پودر کریستال تولید شده و عموما در کیسه های کاغذی و چند لایه بسته بندی میگردد و به فروش میرسد .

مراجع

↑ Dawson, R. M. C.; et al. (1959). Data for Biochemical Research. Oxford: Clarendon Press.
↑ “Data for Biochemical Research”. ZirChrom Separations, Inc. http://www.zirchrom.com/organic.htm. Retrieved January 11, 2012.
↑ “Ionization Constants of Organic Acids”. Michigan State University. http://www2.chemistry.msu.edu/faculty/reusch/VirtTxtJml/acidity2.htm. Retrieved January 11, 2012.