فلووکسامین

You are here:
< Back

نام انگلیسی

Fluvoxamine

نام فارسی

فلووکسامین

موارد مصرف

تجویز فلووکسامین برای درمان افسردگی، اختلال وسواسی جبری، اختلال هراس و فوبیای اجتماعی و اختلال استرس پس از سانحه شایع است.

اثرات جانبی

فلووکسامین در بین مهارکننده‌های بازجذب سروتونین عوارض بیشتری را دارد و قطع مصرف به دلیل عوارض نامطلوب در مورد فلووکسامین بیشتر اتفاق افتاده است. مشکلات گوارشی، تسکین[۳]، ناخوشی و لرزش در دوره درمان با این دارو بیشتر از داروهای مشابه مشاهده شده است[۴]

خلاصه

فلووکسامین یک داروی ضد افسردگی از گروه مهارکننده‌های بازجذب سروتونین است که بیشتر برای درمان اختلال وسواسی اجباری استفاده می‌شود.

فلووکسامین یکی از اولین داروهای موسوم به اس‌اس‌آرآی است که در سال ۱۹۸۴ در کشور سوئیس وارد بازار شد. این دارو از ۱۹۹۴ در آمریکا‏ و از ۱۹۹۹ در ژاپن مصرف می‌شود.

فلووکسامین اولین داروئی‌ست که اداره مواد غذائی و داروئی ایالات متحده آمریکا‏ آن را برای درمان اختلال وسواسی جبری کودکان تأیید کرده است (۱۹۹۷)[۱].

فلووکسامین برخلاف دیگر داروهای گروه خود تأثیر مهاری بر ایزوآنزیم CYP۱A۲ دارد و ممکن است با کلوزاپین، تئوفیلین و پروپرانول تداخل نشان دهد[۲].

مراجع

Luvox Approved For Obsessive Compulsive Disorder in Children and Teens
↑ Differences in interactions of SSRIs by Brosen K. Department of Clinical Pharmacology, Institute of Medical Biology, Odense University, Denmark. Int Clin Psychopharmacol 1998 Sep
↑ *Sedation
↑ Systematic review and guide to selection of selective serotonin reuptake inhibitors by Edwards JG, Anderson University of Southampton,Faculty of Medicine,Health and Biological Sciences,Department of Psychiatry,Royal South Hants Hospital, England.Drugs 1999 Apr