فوروزماید

You are here:
< Back

نام انگلیسی

Furosemide

نام فارسی

فوروزماید

موارد مصرف

فوروزماید‌ برای درمان پرفشاری خون مصرف می‌شود. همچنین برای کاهش ادم عمومی، افزایش جریان ادرار و در نتیجه کاهش وزن (برای ورزشکاران به عنوان دوپینگ محصوب می‌شود -سستی و بی‌حالی از عواقب آن است)، ادم ریه حاد، آسیت و… استفاده میشود.

مکانیزم

ديورتيك‌های لوپ هنله شامل فورزماید، بومتانید و اتاکرینیک اسید، قویترين ديورتيك‌های در دسترس هستند. آن‌ها كانال‌های سديم و كلرايد را در بخش صعودی قوس هنله نفرون مهار می‌كنند و از بازجذب سديم جلوگيری می‌كنند و همین امر منجر به افزايش ترشح ادرار می‌شود. این دسته از مدرها اتساع عروق محيطی را به اندازه ديورتيك‌های تيازيدی كاهش نمی‌دهند. بنابراين همه جانبه عمل نكرده و به اندازه كافی در كاهش فشار خون موثر نيستند. به‌منظور افزايش ادرار ديورتيك‌های لوپ از تيازيد‌ها بسيار موثرترند و به‌طور متداول بيشتر در درمان بيماران با حجم بالای مايع به كار می‌روند.با اثر بر روی قوس هنله موجب افزایش دفع کلسیم، پتاسیم وآب می‌شود.

اثرات جانبی

کاهش سدیم خون، هیپوکالمی و هیپومنیزیمی، آلکالوز ناشی از کمی کلرور خون، افزایش دفع کلسیم، کاهش فشارخون، تهوع، اختلالات گوارشی، افزایش اوره خون و نقرس، افزایش موقت غلظت کلسترول و تری ‏گلیسرید پلاسما با مصرف این دارو گزارش شده است.

اشکال دارو

آمپول، قرص

محل اثر

مدر

مدرهای لوپ هنله

خلاصه

فورزماید (به انگلیسی: Furosemide)‏ داروی مدر (ادرار آور) است که بر قوس لوله هنله در گلومرولهای کلیه اثر می‌کند. نام دیگر آن لازیکس است. فورزماید موجب افزایش دفع کلسیم و پتاسیم می‌شود. این دارو در افزایش فشار خون، ادم ریه حاد، آسیت و… کاربرد دارد.

مراجع

فرهنگ داروهای ژنریک ایران، دکتر حشمتی ، ۱۳۸۷
سیسیل، مبانی طب داخلی، تهران ۲۰۰۴