مرفین

You are here:
< Back

نام انگلیسی

Morphine

نام فارسی

مرفین

میزان مصرف

مرفین در این موارد تجویز می‌شود:

ضددرد برای بیماران بستری
دردهای بیماران قلبی
درد ناشی از بیماری خونی سلول‌های داسی شکل
درد ناشی از جراحی و پس از جراحی
دردهای مزمن شدید
درد ناشی از جراحت
سرطان
سنگ کلیه
کمر درد شدید
داروی کمکی به همراه داروهای بی‌هوشی
ضدسرفه در سرفه‌های شدید
ضداسهال در اسهال‌های مزمن (از جمله اسهال بیماران مبتلا به ایدز)

کیفیت

فرمول شیمیایی مرفین C۱۷H۱۹NO۳ است. درصد چسبندگی آن به پروتئین پلاسما ۳۰٪ تا ۴۰٪ است. ۹۰٪ آن در کبد متابولیزه شده و ۹۰٪ از مسیر کلیه و از طریق ادرار از بدن خارج می‌شود. و نیمه عمر آن حدود ۲ تا ۳ ساعت است.[نیازمند منبع] فراورده‌های دارویی مرفین در سه فرم خوراکی (قرص و کپسول)، تزریقی (وریدی، زیرپوستی و عضلانی) و شیاف موجود است. البته مصرف آن از طریف استنشاق (تو دماغی) نیز ممکن است.

محل اثر

اپیویید
تریاک
هروئین
مواد مخدر

خلاصه

مرفین نوعی اپیویید بسیار قوی است که از تریاک به‌دست آمده و مهمترین ترکیب مؤثر تریاک است.

درصد مرفین موجود در تریاک خشک شده ممکن است بین ۴٪ تا ۲۱٪ باشد[۲]. مرفین اولین آلکالوئیدی‌ست که در سال ۱۸۰۳ از تریاک استخراج شد. مکانیسم تأثیر آن از طریق تأثیر بر دستگاه عصبی مرکزی است که احساس درد را کاهش می‌دهد. مرفین دارویی به شدت اعتیادآور به شمار می‌اید. تحمل دارویی و وابستگی جسمی و روحی به آن به سرعت ایجاد می‌شودبا وجود قیمت نسبتا ارزان مرفین بیماران در برخی از کشورهای فقیر به این دارو دسترسی ندارند. ۷۹٪ مرفین دنیا در سال ۲۰۰۵ فقط در شش کشور ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، کانادا، استرالیا، آلمان و فرانسه مصرف شده و کشورهای فقیرتر دنیا که حدود ۸۰٪ جمعیت جهان را در خود جای داده‌اند تنها ۶٪ از تولید جهانی مرفین را مصرف کرده‌اند. برخی از کشورها اصلا هیچ مرفینی وارد کشور خود نمی‌‌کنند و حتی افرادی که از شدیدترین دردها رنج می برند از حق دریافت این دارو محروم هستند. مسئله‌ای که ترس پزشکان از اعتیاد و ترس مقامات از قاچاق مواد مخدر باعث آن شده‌است. یکی از مقامات سازمان بهداشت جهانی که در این مورد تحقیق کرده است گفته که «در برخی کشورها حتی اگر رئیس‌جمهور دچار درد سرطان باشد این مسکن به او داده نمی‌شود». به گفته دیوید یورانسون رئیس گروه مطالعه درد دانشگاه ویسکانسین دلیل این امر را وحشت شدید از اعتیاد می‌داند که به شکل نادرستی درک شده‌است و این که جنگ با مواد مخدر باعث شده تا به مسئله تسکین درد انسان‌ها بی‌توجهی شود. هرچند علائم ترک پس از قطع مصرف مرفین اتفاق می‌افتند اما معمولا پس از پایان درد بیماران می‌توان مصرف مرفین را قطع کرد.[۳].

با این وجود مرفین از داروهای محبوب پزشکان برای دردهای شدید و حاد است و در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار دارد.

مراجع

Jonsson, Torsten; Christian Broen Christensen, Henrik Jordening, Carsten Frølund (April 1988). “The Bioavailability of Rectally Administered Morphine”. Basic and Clinical Pharmacology & Toxicology 62 (4): 203–۲۰۵٫ DOI:10.1111/j.1600-0773.1988.tb01872.x. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1600-0773.1988.tb01872.x/abstract. Retrieved 12 April 2012.
↑ Morphine (and Heroin)
↑ Drugs Banned, Many of World’s Poor Suffer in Pain New York times