ویتامین ب۱۲

You are here:
< Back

نام انگلیسی

Vitamin B12

نام فارسی

ویتامین ب۱۲

توضیحات

بر اساس کتاب فیزیولوژی گایتون ،دلیل معمولی و قالب کمبود ویتامین ب ۱۲ در حقیقت نه کمبود آن در غذا بلکه اختلال در سنتز فاکتور داخلی توسط معده می باشد.ترکیب این فاکتور با ویتامین ب ۱۲ ، باعث جذب آن در ایلئوم ( قسمتی از روده کوچک )می شود.بیماریهای مختلف معدی مانند گاستریت های مزمن (تورم مزمن معده) و آتروفیک، اعمال جراحی برداشتن کامل یا بخشی از معده، باعث عدم ترشح فاکتور داخلی گشته و کمبود ویتامین ب ۱۲ را نیز بدنبال دارند. کمبود ویتامین B12 می‌تواند موجب کم خونی، احساس ضعف، افسردگی، زخم دهان و زبان، اختلالات روحی، کاهش حافظه، کاهش وزن، اختلال در راه رفتن و بوی بد دهان شود.این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به ذخیره شدن این ویتامین در بدن اظهار داشت: ویتامین B12 در کبد ذخیره می شود و اگر فرد سال‌های متمادی از این ویتامین استفاده نکند کمبودی در بدنش ایجاد نمی‌شود. گیاه خواران در تامین ویتامین B12 با مشکل مواجهند

گیاه خواران در تامین ویتامین B12 با مشکل اساسی مواجهند چون نمی‌توانند این مواد را از طریق گیاهان بدست بیاورند و ذخیره‌ی این ویتامین در بدنشان کم می شود.وی در خصوص مشکلاتی که کهنسالان در تامین این ویتامین با آن مواجهند، گفت: افراد مسن با استفاده بیش از حد از ملین‌ها با کمبود این ویتامین در بدنشان روبه رو می‌شوند.این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به ضرورت وجود این ویتامین در بدن کودکان و سالمندان اظهار داشت: وجود این ویتامین در بدن کودکان و سالمندان اهمیت زیادی دارد و ممکن است عدم وجود این ماده در بدن آنها موجب عدم جذب مواد مغذی دیگر شود.

سمیت

مسمومیت و تغییرات پوستی بر اثر مصرف بیش از حد ویتامینB12این متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره طریقه مصرف ویتامین B12 اظهار کرد: این ویتامین را باید در آب حل کرد سپس مورد استفاده قرار داد همچنین مصرف بیش از حد این ویتامین‌ها می‌تواند باعث ایجاد مسمومیت شود.دکتر مظهری در خصوص کمبود ویتامین B12 گفت: کمبود این ویتامین در کل عملکرد بدن تاثیر می گذارد و انتقال اکسیژن را با کندی مواجه می‌کند همچنین می‌تواند موجب ضعیف شدن سیستم دفاعی شود و در ریه که در معرض بیماری‌های میکروبی و قارچی هستند بیماریهای ثانویه ایجاد کند.وی تصریح کرد: این ویتامین در چرخه‌ی رشد نقش متفاوتی دارد و می‌تواند ایجاد انرژی و پروتئین کند. همچنین در تقسیم سلولی و روند رشد تاثیرگذار است.

خلاصه

ویتامین ب۱۲ یا کوبالامین یک ویتامین حساس و مهم برای بدن می باشد. این ویتامین موجب درمان یک نوع کم خونی خطرناک به نام پرنشیز می شود.حساسیت این ویتامین به قدریست که قابلیت تحمل نور ، حرارت و مواد اسیدی و قلیایی را ندارد. باکتری های تولید کننده ب ۱۲ در دستگاه گوارش انسان ، از دهان و لثه و حلق تا روده بزرگ ، زندگی می کنند.در جگر، شیر، پنیر و تخم مرغ وجود دارد و دارای ۴ درصد کبالت است. کمبود آن منجر به بیماری کم‌خونی وخیم و غیر طبیعی شدن گویچه‌های قرمز خون می‌شود.[۱]در تولید سلول های بدن نقش دارد و وظیفه آن همانند اسیدفولیک ، شرکت در همانند سازی ژن های هسته سلول می باشد. تکثیر سلول ها در بافت عصبی ( تولید رشته های عصبی این بافت ) و دستگاه گوارش و مغز استخوان به خاطر حضور این ویتامین می باشد.

مراجع

انجمن گیاهخواران ایرانی http://www.iranvegetarians.com/018.htm
Textbook of gastroenterology, volume I TADATAKA YAMADA Second Edition, p469
Freeman AG. Hydroxy cobalamin versus Cyanocobalami. J R Soc Med. 1996 Nov.; 89(11):659
منابعانجمن گیاهخواران ایران
دانشنامه رشد