پوویدون آیوداین

You are here:
< Back

نام انگلیسی

POVIDONE IODINE

نام فارسی

پوویدون آیوداین

موارد مصرف

بتادین یکی از مواد ضدعفونی کننده قوی می‌باشد که به طور گسترده‌ای برای ضدعفونی و پانسمان زخمها به کار می‌رود. بتادین سبز ۱۰% : محلول آنتی سپتیک و از بین برنده باکتری های گرم مثبت و گرم منفی ، قارچ ها ، ویروس ها و اسپور ها باید توجه نمود که در سوختگی ها به هیچ عنوان از بتادین استفاده نشود. ( به خاطر وجود ترکیبات یده) برای ضدعفونی نمودن زخم ها ۵ الی ۶ دقیقه این ترکیب روی پوست قرار گرفته و بلافاصله با محلول نرمال سالین از محل پاک می شود. بتادین قهوه ای یا اسکراب ۷٫۵% : برای اسکراب نمودن پوست بیمار در عمل های جراحی به کار می رود و حاوی دترژن نیز می باشند که تولید حباب و لغزندگی می کند.

مکانیزم

یدوفور (IODOPHOR) ماده‌ای است متشکل از ید و یک عامل حل کننده نظیر پوویدون و یا سورفکتانت که وقتی بصورت محلول است ید آزاد می‌کند. بتادین نسبت به ید گزینه بهتری برای ضدعفونی سطح پوست و زخمها است، چراکه بر روی روند التیام اثر منفی بر جای نگذاشته و با در اختیار داشتن ید فعال کافی اثری پایدارتری دارد. مزیت آنتی سپتیک‌های حاوی ید، طیف گسترده فعالیت ضد میکروبی (کشتن اغلب عوامل بیماریزا حتی اسپورها) می‌باشد.

اثرات جانبی

بتادین در صورت تماس با بافتهای زنده داخل زخم (مانند عضلات و …) با تخریب آنها موجب تاخیر در التیام زخم و ایجاد بافت جوشگاهی میشود و حساسیت های موضعی نیز ایجاد می کند.( به خاطر وجود ترکیبات یده)

خلاصه

پوویدون آیوداین (POVIDONE IODINE) یا همان بتادین(BETADINE) یک یدوفور است که اثرات تحریک کنندگی ید در آن کاهش یافته‌است.