کینیدین

You are here:
< Back

نام انگلیسی

Quinidine

نام فارسی

کینیدین

موارد مصرف

کینیدین هرچند از مشتقات کینین و درخت سین کونا است ولی امروزه اغلب در درمان آریتمی‌های قلب استفاده می شود. کینیدین یکی از داروهای ضد آریتمی‌های رده I است.

مکانیزم

تمام ضد آریتمی‌های رده I هدایت را کند یا مسدود (به خصوص در سلول‌های دپلاریزه) می کنند و ضربان سازهای غیرطبیعی را کند یا حذف می کنند. این داروها بر بافت غیرطبیعی سریع تر اثر می گذارند تا بر کانال‌های طبیعی زیرا کانال‌های یونی در بافت آریتمیک زمان بیشتری را در وضعیت باز یا غیرفعال می گذرانند و تحت چنین شرایطی این داروها برای اتصال به این گیرنده‌ها تمایل بیشتری دارند.

عوامل رده IA مانند کینیدین و پروکائین آمید هم بر آریتمی‌های دهلیزی و هم آریتمی‌های بطنی تاثیر می گذارند. این داروها هم کانال‌های سدیم را مسدود می کنند و هم پتاسیم فعلی (در جریان) را کاهش می دهند. آن‌ها مدت پتانسیل عمل و دوره مقاومت موثر را افزایش داده که منجر به کند شدن سرعت هدایت و مهار ضربان سازهای نابجا می شود. ممکن است این داروها فاصله QTc را در نتیجه افزایش مدت پتانسیل عمل طولانی کنند.

اثرات جانبی

سندرم سینکونیزم همراه با سردرد، سرگیجه و وزوزگوش است. احساس سبکی سر، خستگی، ضعف، اختلال خواب، لرزش، تهوع، ناراحتی معده و اسهال، طپش قلب یا ضربان قلب نامنظم، درد سینه، بثورات جلدی، زردی چشم‌ها یا پوست، خونریزی یا کبودشدگی غیرمعمول و اختلالات بینایی مانند تاری دید دوطرفه، محدود شدن میدان دید و گاه کوری .

اشکال دارو

قرص

محل اثر

آریتمی

طبقه بندی

داروهای آنتی آریتمیک

مراجع

فرهنگ داروهای ژنریک ایران، دکتر حشمتی ، ۱۳۸۷