گلیسیرین فنیکه

You are here:
< Back

نام انگلیسی

Glycerin pheniqe

نام فارسی

گلیسیرین فنیکه

موارد مصرف

قطره گلیسرین فنیکه برای نرم کردن واکس گوش (جرم داخل مجرای خارجی گوش) بکار می‌رود تا کار شست و شوی گوش راحت‌تر انجام شود. همچنین از این محلول در درمان کمکی عفونت و تسکین دردهای خفیف گوش میانی و خارجی نیز استفاده می‌شود.

مکانیزم

واکس یا جرم داخل گوش، قطره روغنی گلیسرین فنیکه را به خود جذب کرده (مثل اسفنجی که آب را جذب می‌کند) و نرمتر می‌شود.فنل یک ضدعفونی کننده بسیار قوی است که بر روی انواع باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی و قارچ‌ها و ویروس‌ها اثر کشنده دارد. همچنین موجب شکسته شدن پیوندهای پروتئینی داخل سبوم گوش می‌شود. گلیسیرین در این ترکیب به عنوان حلّال و حامل به کار رفته و باعث نرم شدن جرم داخل مجرای گوش می‌شود.

هشدارها

از ریختن دارو در چشم جداً خودداری کنید. در صورت ورود دارو به چشم بلافاصه محل را با مقدار زیادی آب بشویید و برای اطمینان از عدم آسیب‌ به سطح قرنیه به پزشک مراجعه نمایید.

شرایط نگهداریدر جای خشک با دمای بین ۸ تا ۳۰ درجه سانتیگراد. پس از هر بار مصرف درب بطری را محکم ببندید. پس از باز شدن درب بطری دارو فقط تا ۲۰ روز شرایط مناسب مصرف دارد، بنابراین پس از ۲۰ روز توصیه می‌شود باقی مانده قطره استفاده نشود.

اثرات جانبی

حساسیت، آسیب به مجرا یا پرده صماخ ناشی از تورم جرم گوش. غلظت‌های بالاتر از ۱۰ درصد فنل ممکن است موجب خورندگی و سفید شدن پوست شوند. ولی این عارضه با غلظت‌های پایین‌تر معمولاً مشاهده نمی‌شود و یا خفیف است. در صورت ایجاد التهاب و قرمزی و یا خارش و سوزش توسط محلول، موضع پوستی را با آب و صابون ملایم شست و شو دهید.

میزان مصرف

از آنجایی که هر اندازه جرم گوش نرم‌تر شود شست و شوی آن آسان‌تر و بدون درد است بنابراین حداقل مقدار مصرف این قطره قبل از شست و شوی گوش ۳ بار در روز و هر بار ۳ قطره به مدت ۳ روز و یا مطابق تجویز پزشک است.

اشکال دارو

قطره

کیفیت

این محلول محتوی ۶٫۴ درصد فنل در پایه گلیسیرین است. فنل بر روی انواع باکتری‌ها و قارچ‌ها و ویروس‌ها اثر کشنده دارد. همچنین موجب شکسته شدن پیوندهای پروتئینی داخل سبوم گوش می‌شود. گلیسیرین به عنوان حلّال باعث نرم شدن جرم داخل مجرای گوش می‌شود

محل اثر

گلیسیرین

طبقه بندی

عوامل موضعی گوش

مراجع

فرهنگ داروهای ژنریک ایران، دکتر حشمتی ، ۱۳۸۷